Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Hit letošních voleb: podivné koalice rádoby-národovců

12. 08. 2016 13:36:48
Jak se tak dívám na složení koalic pro letošní krajské volby, nestačím se divit, co všechno se tam dalo dohromady.

Ona taková podivná spojenectví nejsou v české politice ničím novým. Už mě ani nepřekvapuje, že Zelení, největší odpůrci konzervatizmu, na Plzeňsku kandidují dohromady s údajně konzervativní KDU-ČSL (ze které se dnes stává ITU-ASL, tedy Islámsko-teokratická unie - arabská strana lidová) Co ale udivuje, jsou různé podivné koalice a další bizarnosti i v rámci stran s národoveckou, euroskeptickou či obecně protisystémovou rétorikou.

Tak například koalice SPD a SPO, pro kterou se vžil název Duo Velemůra (podle jmen předáků – Veleba a Okamura). Jakkoliv souhlasím s většinou toho, co Okamura říká, po tomto spojení přestávám věřit, že to myslí doopravdy. Podezřelá je totiž skutečnost, že se SPD, která údajně usiluje o vystoupení z EU, dala dohromady se stranou, jež kopíruje názory Miloše Zemana – a ten je přitom nadšeným eurofederalistou, vyvěsil na Hradě ten modrý hadr a dlouhodobě usiluje o to, aby ČR přijala euro (byť to teď nedává tolik najevo, aby se nepřipravil o podporu veřejnosti). Spojení těchto dvou uskupení mi tedy přijde dost schizofrenní.

Dalším podobným případem je koalice DSSS a LEV 21 v Ústeckém kraji. Opět je velmi podivné, že se strana, která sama sebe označuje za národoveckou, spojuje s lidmi blízkými Jiřímu Paroubkovi – který byl dlouhou dobu stranickým kolegou a spolupracovníkem Sobotky a Dienstbiera a navíc hlasitě podporoval Lisabonský diktát.

Neméně pochybná je též koalice Patriotů se Sládkovými republikány. Jakkoli považuji Patrioty za slušnou stranu, myslím si, že spolčování s rozvracečem národovecké scény Sládkem bylo chybou – zejména pokud uvážíme, co se dělo okolo demonstrace pořádané letos 9. dubna před Lihovým domem. Sládek se tam tehdy nejprve pokoušel mermomocí vnutit jako řečník, čímž odlákal řadu lidí i spolupracujících subjektů (Národní obroda, aj.) – a pak se ani neobtěžoval přijít, protože věděl, že svoji rozvracečskou práci již vykonal.

Něco podobného platí i pro Úžeh, což je lidový název pro spojené trosky Úsvitu bez Okamury a BPI bez Konvičky. Myslím si, že ani jejich nepřesvědčivá národovecká rétorika neodvrátí úpadek tohoto uskupení složeného ze zrádců a dalších pochybných existencí.

A v neposlední řadě vidíme podivné koalice i u Svobodných (kteří národovci ani zdaleka nejsou, ale pořád mají lehce euroskeptickou rétoriku). Už jsme si zvykli na to, že se dali dohromady se Soukromníky – což je strana, jejíž klíčový hráč Valenta má k podpoře drobných živnostníků asi tak stejnou motivaci jako Babiš. Nicméně koalice, kterou zplodili na Plzeňsku, vyrazila dech i mně.

Svobodní se tu totiž dali dohromady s hnutím STAN – ano, čtete dobře, s tím samým hnutím, které dlouhodobě dělá křoví TOP 09 a přihlíží (či dokonce přispívá) k tomu, co tato strana provádí (zvyšování daní, církevní tunel, aj.). Je skutečně příznačné, že Svobodní, kteří se označují za euroskeptiky, jdou do voleb dohromady s hnutím, ve kterém nechybí takoví eurohujeři, jako je např. europoslanec Stanislav Polčák.

Abyste si to nevykládali špatně – já nejsem vůbec proti tomu, aby se národovecké síly spojovaly. Ostatně, já i mí kolegové o něco podobného usilujeme už delší dobu. Nicméně je nutné, aby všichni, kdo do dané koalice vstoupí, byli skuteční národovci – a ne prospěcháři a kryptoslunkomanči, jak to vidíme dnes. Protože takovéto nedůvěryhodné spolčení zpravidla přinese daleko horší výsledky, než kdyby zúčastněné strany kandidovaly samostatně.

Zdá se tedy, že zbývá jediná národovecká strana, která se rozhodla nespolčovat s pochybnými existencemi a i přes všechny peripetie způsobené represemi režimu jde do voleb ve všech krajích se svou vlastní kandidátkou. Na jednu stranu jsem rád, že jsme se tímto vyprofilovali jako jediní skuteční národovci. Teď jde ale hlavně o to, aby to věděli i voliči a aby nerozmělňovali své hlasy volbou těch, kteří se za národoveckou rétoriku pouze schovávají.

P.S. Přes to všechno, co jsem v článku popsal, tu probíhají pokusy spojit všechny skutečné národovce do jednoho šiku. Jedním z těchto pokusů bude velká nadstranická demonstrace za vystoupení z EU, která se bude konat 17. září od 14:00 na Václavském náměstí v Praze - více info na tomto odkazu:

https://www.facebook.com/events/282665355428964

Autor: Jan Sedláček | pátek 12.8.2016 13:36 | karma článku: 0.00 | přečteno: 45x

Další články blogera

Jan Sedláček

Státní ochrana přírody by neměla řešit papíry, ale důležité věci

Aneb moje osobní zkušenosti s tím, jak jsou orgány ochrany přírody natolik zahlcené papírováním kvůli drobnostem, že nezvládají řešit drancování naší krajiny.

9.10.2017 v 16:29 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 3 | Diskuse

Jan Sedláček

Když má policie tolik síly, proč nevyklidí slunkomanče z Kliniky?

A tu sílu má. Neříkejte, že ne. Na vlastní oči jsme ji viděli při rozhánění protiislámských demonstrací v minulých letech.

26.9.2017 v 19:13 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 7 | Diskuse

Jan Sedláček

Německo se propadá do totality. Za žert o migrantech pokuta 35 tisíc

Svobodná společnost byla v Německu zcela nahrazena diktaturou politické korektnosti. Něco podobného ostatně známe i od nás z minulého režimu; výborně to popisuje román Milana Kundery s názvem „Žert“.

15.6.2017 v 10:48 | Karma článku: 4.92 | Přečteno: 104 | Diskuse

Jan Sedláček

Británie bojuje, Francie se vzdává. Stejně jako ve 2. světové válce

Aneb historicko-politická glosa ke kontrastu mezi brexitem na jedné straně – a francouzskými prezidentskými volbami, kde lidé rezignovali na obranu před zničením vlastní země, na straně druhé.

17.5.2017 v 15:53 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 35 | Diskuse

Další články z rubriky Politika

Pavel Ponec

Demokracie je, když lidé zvolí svobodně co chci já

Alespoň tak vyzněly názory většiny politických lídrů tak zvaných demokratických stran ohledně referenda pro vystoupení z EU v poslední debatě na obrazovkách TV.

20.10.2017 v 22:58 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 20 | Diskuse

Adam Mikulášek

Proč nechci euro

Není to ani tak proto, že nějak emocionálně lpím na koruně, již jsme zdědili po Rakousku-Uhersku. Mé důvody jsou ryze praktické, ať v ekonomické nebo politické rovině.

20.10.2017 v 19:11 | Karma článku: 22.86 | Přečteno: 651 | Diskuse

Karel Trčálek

Václav Klaus už zase volí Václava Klause!!!

Dějiny se opakují ve spirále. Dialektika dějin je neúprosná a tak nám zase zasedne ve sněmovně Václav Klaus. Poprvé to byla fraška, co to bude teď?

20.10.2017 v 18:26 | Karma článku: 8.55 | Přečteno: 207 | Diskuse

Jan Dvořák

Sociální garsonka jako hůl na Neovlivnitelného Janečka

Zbytečným přeceňováním osudovosti těchto voleb, jestliže ty příští, jistě osudovější, se budou konat nejpozději za čtyři roky, vytvářejí média umělou clonu, přes níž nevnímáme příkoří všedního dne, páchaná na spoluobčanech.

20.10.2017 v 18:08 | Karma článku: 13.18 | Přečteno: 366 | Diskuse

M. K. Pijáček

Volby jsou na …

Pokud zastáváte podobné stanovisko a k volbám nejdete, dám vám jednu radu. Po volbách laskavě držte hubu, poněvadž to bude jen a jen vaše vina, že dopadly, jak dopadly.

20.10.2017 v 17:48 | Karma článku: 14.04 | Přečteno: 285 | Diskuse
Počet článků 165 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 1209

Kvůli neserióznímu přístupu adminů iDnes.cz přesouvám základnu mé tvorby na své další blogy:

naParlamentních listech

a na stránce Necenzurujeme.cz

Jsem místopředseda Národní demokracie a občan Rokycan.

Povoláním student, začínající spisovatel (autor povídkové knihy ,,Štramácká dobrodružství I.") a drobný živnostník, přesvědčením vlastenec, konzervativní pravičák a odpůrce komunismu – zejména toho, který sem přichází z Brusele. Ve volném čase též publicista, mj. autor eseje ,,Demokracie rozkvétá´´ a více než stovky článků s převážně politickými tématy.

Všechny mé texty mohou být volně kopírovány k nekomerčním účelům, bude-li uveden autor.

 

Můj účet na Twitteru

 Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.